Zasady gry

Warcaby to gra dla dwóch osób rozgrywana na szachownicy przy pomocy pionków w dwóch kolorach. Jest kilka wariantów warcabów - różnią się one wielkością szachownicy i zasadami. W naszym serwisie istnieje możliwość wyboru:

 • wielkości szachownicy:
  • Szachownica tradycyjna sześćdziesięcioczteropolowa (8x8), gdzie jest 12 pionów białych i 12 czarnych.
  • Szachownica stupolowa (10x10), gdzie jest 20 pionów białych i 20 pionów czarnych.
 • oraz zasad:
  • Warcaby tradycyjne - europejskie.
  • Warcaby amerykańskie.

WARCABY EUROPEJSKIE

Gra toczy się na szachownicy sześćdziesięciopolowej lub stupolowej przy użyciu pionków białych i czarnych w ilości zależnej od wariantu (24 lub 40). W momencie rozpoczęcia gry piony ustawione są naprzeciwko siebie na polach czarnych.

Gra polega na wyeliminowaniu pionów przeciwnika poprzez bicie, lub doprowadzenie do sytuacji, w której gracz nie może wykonać ruchu żadnym swoim pionów.

Grę rozpoczyna grający pionami białymi. Gracze na zmianę wykonują kolejne ruchy.

W jednym ruchu dowolnie wybrany pion (mający możliwość czyli miejsce w postaci pola czarnego) może przesunąć się o jedno pole naprzód (na ukos).

Bicie pionów przeciwnika odbywa się przez przeskoczenie przez pion bity na następne za nim pole wolne po przekątnej. W jednym ruchu wolno bić więcej niż jeden pion, wszystkie, przez które można kolejno przeskoczyć. Bicie jest obowiązkowe i obowiązuje zasada wyboru najdłuższego możliwego bicia. Bije się zarówno naprzód, jak i do tyłu.

Gdy którykolwiek z pionów dojdzie do ostatniego rzędu szachownicy (pola przemiany), zamienia się w damkę. Pion damki oznaczony jest w sposób szczególny, w porównaniu ze zwykłym pionkiem.

Damka w jednym ruchu może przemieścić się o dowolną ilość pól wolnych w dowolną stronę po przekątnej. Damka bije także przeskakując przez wrogie piony i damki w dowolną stronę z tym, że może przeskakiwać przez dowolną ilość wolnych pól zarówno przed biciem, jak i po biciu oraz w trakcie ruchu zmieniać jego kierunek.

Istnieje obowiązek maksymalnego bicia damką, to jest bicia największej ilości pionów. W tym sensie damkę uważa się za pion (np. jeśli istnieje możliwość bicia trzech pionów lub damki i piona, obowiązuje bicie trzech pionów).

Gra toczy się do chwili zbicia przez jednego z grających wszystkich pionów i damek przeciwnika lub do chwili osiągnięcia tradycyjnego remisu: na planszy została jedna damka biała i jedna czarna lub dwie damki przeciw jednej, z tym źe jedna walczy z dwoma znajdując się na wielkiej przekątnej szachownicy.

Zablokowanie pionów przeciwnika (doprowadzenie do sytuacji, w której gracz nie może wykonać ruchu żadnym ze swoich pionów na szachownicy) jest wygraną dla tego, kto zablokował przeciwnika.

WARCABY AMERYKAŃSKIE

Zasady gry warcabów amerykańskich są podobne do warcabów europejskich, z następującymi różnicami:

 • Piony nie biją do tyłu, a tylko do przodu.
 • Damka nie posuwa się o dowolną ilość pól w każdą stronę, lecz tylko o jedno pole do przodu lub do tyłu.
 • Damka ma prawo bić do tyłu.